Vaša je beba već navršila šest mjeseci i vi vjerojatno već dobro znate da je briga o šestomjesečnoj bebi mnogo drugačija od brige o novorođenčetu. Drugačiji interesi i potrebe bebe u dobi od šest mjeseci zahtijevaju promjene ne samo u kućanstvu, nego i u opremi vašeg djeteta. Što je dobro uvijek imati pri ruci u periodu od šest do devet mjeseci nakon rođenja vaše bebe?
U nadolazećim tjednima vaše će dijete mnoge stvari iskusiti po prvi put. Ono će postupno prijeći na krutu hranu, naučit će sjediti, klimati glavom ljudima i neprestano će brbljati. Pred kraj ovog razdoblja dijete će možda čak i naučiti stajati na nogama i pokušati napraviti prve korake. Sasvim je prirodno da svojoj bebi želite dati sve na svijetu, no ponekad se i oni najiskusniji roditelji pogube u svom tom mnoštvu dječje opreme i igračaka. Mi zato znamo što ćete doista trebati u ovome razdoblju.
Kućanstvo prilagođeno bebi
U razdoblju od šest do devet mjeseci nakon rođenja, vaša će beba naučiti stajati pa je potrebno osigurati kućanstvo i pripremiti ga za radoznalo dijete koje će se htjeti posvuda kretati. Količina sigurnosnih elemenata koje ćete trebati ovisi o veličini, tlocrtu i namještaju u vašoj kući. Stavite se na trenutak u ulogu svog djeteta i zamislite što će mu sve biti nadohvat ruke jednom kad četveronoške počne istraživati svaki kutak kuće. Trebat će vam sljedeće stvari:
- sigurnosne ograde i to posebice na stubištu, ali i za odvojene prostorije u koje dijete ne smije imati pristup
- zaštita za električne utičnice
- zaštita za rukohvate na vratima
- sigurnosne brave za ormare i ladice kako vaša djeca ne bi mogla do lijekova, alkohola, sredstava za čišćenje i oštrih predmeta (pribor za jelo, noževi, škare)
- zaštitne navlake za štednjak koje će spriječiti moguće opekline
- barijere ili rešetke na prozorima, čak i u slučaju da živite u prizemlju
- zaštita za kablove
- pričvršćivači namještaja zahvaljujući kojima se težak namještaj (poput polica za knjige) neće slučajno prevrnuti na djecu
- zaštita za vrata koja sprječava zatvaranje vrata i osigurava da dijete ne ostane u zatvorenoj prostoriji bez nadzora
Oprema za hranjenje
U dobi od približno šest mjeseci, djeca će probati i prvu krutu hranu koju će kombinirati s majčinim mlijekom. Na red dolaze i prvi pokušaji samostalnog hranjenja dječjim priborom za jelo. Dijete u dobi od približno devet mjeseci moći će ručati zajedno s obitelji pa bi trebalo imati svoje mjesto za stolom i svoju sjedalicu za hranjenje.
Mnogi se roditelji ne snalaze u pripremi prve krute hrane. Je li bolje kupovati već gotovu dječju hranu ili pak pripremati sve od nule kod kuće? Ako zaista želite sami pripremati hranu za svoje dijete, koristite kuhinjski robot koji će sve namirnice skuhati na pari, izmiješati ih i tako očuvati sve vitamine i minerale. Da biste nahranili dijete u dobi od šest do devet mjeseci, trebat će vam ovaj pribor:
- sjedalica za hranjenje sa sigurnosnim pojasom te ergonomski oblikovanim i mekanim sjedalom
- posude i tanjuri, najbolje silikonski ili od nelomljivog materijala koji ne sadrži BPA
- žličice, a kasnije i kompletni pribor za jelo uz koji će djeca učiti samostalno jesti
- podbradnici
- parni lonac i mikser u jednom Beaba Babycook®
- kuharice s raznim receptima koje će vam olakšati odluku
- bočice s dudom
- posude za čuvanje hrane
Odjeća
Tijekom prvih tjedana i mjeseci vaša je beba spavala veći dio dana, no sada je puno aktivnija, može puzati na sve četiri, pokušava sama jesti i istražuje svaki kutak kuće. Zbog svega ovoga trebate ćete češće presvlačiti dijete. U dječjoj garderobi tijekom ovog razdoblja trebalo bi se nalaziti:
- praktične svakodnevne odjevne kombinacije za dvorište i igralište
- sezonska odjeća (tople jakne, kape, šalovi, rukavice, ali i prozračni kombinezoni, haljine, kratke hlače, šeširi i sunčane naočale)
- protuklizne čarape
- kupaći kostim
- pidžama
- klasične pelene i pelene za plivanje
Kutija prve pomoći za djecu
Vaša kutija prve pomoći za djecu vjerojatno je dobro opskrbljena već od prvog dana i u njoj se sigurno nalazi usisivač za nos, toplomjer i razne kreme. Sad je vrijeme da u dječju kutiju za prvu pomoć dodate i lijekove koji će vam zatrebati u hitnim slučajevima. Naravno, prije njihove primjene, posavjetujte se s pedijatrom:
- ibuprofen za dojenčad
- kapljice protiv nadutosti
- krema s antibiotikom za razne ogrebotine
Čistoća prije svega
Dojenčad može biti vrlo neuredna. Hrana na podu, pune (čak i prepune) pelene, padanje po travi, igranje u pješčaniku... sve ovo može relativno brzo zaprljati ne samo dječju odjeću, nego i djecu. Iz ovog je razloga dobro pri ruci imati krpu za čišćenje, ali i druga pomagala:
- krpe za čišćenje namještaja
- spužvice za čišćenje
- papirnati ručnici
- vlažne maramice za lice i ruke
- sredstvo za dezinfekciju rublja za perilicu rublja
Igračke za razvoj osjetila i motorike
Odabir igračaka za djecu mnoge roditelje vraća u njihovo djetinjstvo. Danas je ponuda igračaka mnogo bogatija pa biste prilikom kupnje igračaka na umu trebali imati nekoliko faktora. U ovoj fazi razvoja, djeci su potrebne igračke za razvoj osjetila i motorike:
- kockice za slaganje i tornjevi
- igračke s ogledalom
- igračke koje pomažu u razvoju tijekom djetinjstva
- mekane loptice
- hodalica
- igračke za potporu tijekom sjedenja i stajanja
- labirinti od drva s perlicama
Knjige
U dobi od šest mjeseci djeca mogu vidjeti trodimenzionalno i u boji pa ih možete zainteresirati šarenim i interaktivnim knjigama koje imaju različite izbočene elemente, čičkove i sl. Djeca u ovoj dobi također počinju oponašati zvukove koje čuju pa posegnite i za knjigama sa zvučnim efektima.
Kasnije kad navrše devet mjeseci, djeca pokušavaju izreći svoje prve riječi, a razvoj govora također možete potaknuti odgovarajućim knjigama. U knjižarama potražite jednostavne knjige koje prikazuju životinje, hranu i predmete koji svakodnevno okružuju vaše dijete. Ipak, djeca će vjerojatno htjeti staviti knjigu u zube pa radije odaberite tekstilne ili plastične knjige ili leporelo.
Zubići i dalje nastavljaju nicati
Prvi zubić može niknuti u bilo kojem trenutku u dobi 3 – 15 mjeseci, a kompletno nicanje svih zubi traje sve do dvije godine starosti. Ako to još niste učinili, krajnje je vrijeme da nabavite dječje grizalice za zube, ali i prvu četkicu jer je potrebno čistiti i onaj prvi zubić. Zubići vašeg djeteta bit će vam zahvalni na sljedećem priboru:
- razne grizalice za zube (silikonske, drvene, prikladne za zamrzivač)
- prva četkica za zube posebno namijenjena bebama
- mekani ručnici jer nicanje zubi prati i neprestano slinjenje.